Adopce na dálku suma sumárum

Základní škola Úpice-Lány se rozhodla sponzorovat vzdělání chudého dítěte z Indie. Kontaktovali jsme Diecézní charitu v Hradci Králové, která od roku 2000 spolupracuje s Diecézí Belgaum a od roku 2005 s Diecézí Bangalore ve státě KARNATAKA na jihozápadě Indie. O lidi na venkově se tam nikdo nestará. Jsou negramotní, jejich životní podmínky jsou hrozné. Často mají jen jedno jídlo denně. Na některých územích neprší a trpí tam velkým suchem. Rodiče nejsou schopni zajistit vzdělání svých dětí, ty pak pracují na poli, pasou dobytek apod. Sami rodiče nedostali žádné vzdělání. Školy v Indii jsou placené a tito chudí lidé si nemohou dovolit posílat do nich své děti. Proto velmi vítají pomoc, která od „adoptivních rodičů“ přichází. Dvakrát ročně píší děti /za pomoci dobrovolníků/ svým adoptivním rodičům dopis. Ten je rozesílán v únoru a v září.

Za 5000 Kč na rok se dítěti uhradí školní materiály, učebnice, uniformy, školné, ubytování, dojíždění, pomoc rodině, vánoční dárek, ale i zdravotní péče pro něj i jeho matku. Školní rok v Indii začíná v červnu a končí v březnu. Počítáme s tím, že na nový školní rok budeme vybírat peníze někdy po Novém roce 2014.

Náš chlapeček pochází z diecéze Belgaum a jmenuje se Joel Charles Rozario a škola ho adoptovala v r. 2005, kdy mu byly čtyři roky. Tehdy nastoupil povinnou placenou docházku do přípravné školky. Nyní je mu 12, sponzorujeme jej již 8 let. Kdyby Joelovi škola nepomáhala, tak by pracoval na poli a nechodil by do školy, neměl by žádné vzdělání. Tím, že škola vybírá peníze na jeho vzdělání a sbírá víčka, Joelovi hodně pomáhá. Docházka na ZŠ potrvá od 1. do 7. třídy. Víte, jak vypadá indická škola? Je jen chudě zařízena, chybí hygienická zařízení, lavice, židle, proto většina dětí sedí na zemi. Učí se i na chodbách. V jedné třídě jich je 60 až 100, ale svého vzdělání si neuvěřitelně váží, žáci jsou hodní a disciplinovaní!!!

Joelovy fotografie od nejmladší po nejstarší:

Iva Roudná